A beilleszkedés néha nekünk felnőtteknek is nehéz, hát, még ha egy iskolát kezdő gyermekről van szó. Ahhoz hogy a gyermek a legjobb teljesítményt nyújtsa, nem csak testileg, de lelkileg is egészségesnek kell lennie.

Azokra a gyerekekre akiknél probléma mentesen a beilleszkedés egy új közösségbe, az alábbiak lehetnek jellemzőek:
- Ismeri saját értékeit, ha valamiben hiányosságot érez magában azt is elfogadja
- Képes problémát kezeli, képes másokkal kommunikálni
- Megfelelő önbizalommal rendelkezik
- Nem szorong, nem nagyítja fel a problémákat, azokat a helyén tudja kezelni
Azoknál a gyerekeknél, ahol a beilleszkedés nehézséget okoz, perem helyzetbe kerülnek egy közösségben az alábbiak tapasztalhatóak:
- Nincs önbizalmuk
- Nincsenek tisztában az értékeikkel
- Nehezen kommunikálnak másokkal
- Nem képesek konfrontálódni, a konfliktusos helyzetek elől menekülnek, vagy éppen ellenkezőleg ők gerjesztik azokat
- Egoisták, csak magukkal foglalkoznak, mást nem tartanak szem előtt.
Ha egy gyermek nem tud beilleszkedni, akkor nagyon fontos a kezdeti probléma megtalálása minél hamarabb. Minél tovább tart ez a helyzet, annál nagyobbra és nagyobbra nő a probléma a gyermekben, annál inkább eltávolodik a közösségétől, egyre inkább kívülállóvá válik. Ez a kívülállóság pedig nem csak lelki és testi tüneteket képes okozni, ez az iskola teljesítményen is komoly nyomokat tud hagyni:
- Szorongásos tünetek közösségben
- Közösségben való megmagyarázhatatlan félelmek
- Konfliktuskerülés
- Önbizalomhiány
- Függőségek kialakulása (a későbbiekben)
- Magányosság
Néhány hasznos tanács ilyen helyzetben szülőként, hogyan segíthetünk gyermekünknek:
- Vegyük észre, ha probléma van. Legyünk szemfülesek a kisebb viselkedésváltozásokra, vagy akár az iskolai teljesítményromlásra is.
- Legyünk nyitottak, de ne túlságosan tolakodóak, hallgassuk meg milyen problémákkal, gondokkal, félelmekkel küzdenek. Minden esetben ezeket vegyük komolyan, érezzék, hogy valóban átéljük azt, milyen nehézségekkel küzdhetnek a mindennapok folyamán.

- Mondjuk el nekik, hogy legyenek magukra büszkék, mindazért amilyenek, mindazért, amiket nap, mint nap végihez visznek akár az iskolában, akár egy edzésen, akár otthon.
- Mondjuk el nekik, hogy olyan soha nem lesz, hogy mindenki szereti őket és mindenki az ő barátjuk akar lenni. Azokkal az emberekkel kell foglalkozni, akik valóban fontosak számukra, csak az ő véleményükre kell hallgatni, csak az ő érzéseikkel, tetteikkel kell törődni.
- Minél korábbi stádiumba próbáljuk lekezelni és segíteni a problémát, annak érdekében, hogy a csúfolódásokat, esetleges bántalmazó viselkedéseket elkerülhesse, ne éljen át a gyermek
- Ha a probléma súlyosbodna, ha hosszú időn keresztül fennállna, ne féljünk szakember segítségét kérni.
Szülőként egy ilyen nehéz helyzetben sem szabad megijedni, szeretettel, törődéssel, nyílt, de kedves őszinteséggel minden problémán túl lehet jutni, együtt családként.

Hogyha bármilyen aggodalmad van azzal kapcsolatban, hogy a gyermeked megfelelő ütemben fejlődik-e, keress bizalommal és vedd fel velem a kapcsolatot IDE kattintva.
Ha tetszett a bejegyzésem, kövesd a Fecsegőtipegőket a Facebook-on is.